SİPARİŞ HATTI: 0312 417 22 89
0
Alışveriş Sepetiniz Boş!

Sukulent Bakımı Nasıl Olur?

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Cumartesi, 18 Mayıs 2013 20:08;
Yayınlandığı Kategori Yararlı Bilgiler;

Kaktüs familyasına ait bir bitki olan sukulent; teraslarda, dikey veya kaya bahçe diye tabir edilen alanlarda kolaylıkla yetişebilir. Farklı renkte ve büyüklükte yapraklara sahiptir ve su tutma kabiliyeti sayesinde uzun süre susuz yaşayabilme potansiyeli taşır.

Sukulent saksıda kolayca yetişebilir. Değişik renkleri olan bitki çok sayıda ya da tek tek dikilerek evlere hoş bir hava katar. Sukulent bakımı zahmet gerektirmeyen bir bitki olduğu için her yerde ve her koşulda büyüyebilir ve şık bir dekoratif bitki olma özelliği ile mekana derinlik katar.

Sukulent bakımı nasıl yapılır?

Sıcak iklim bitkisi olan sukulent, ilkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlar. Soğuğa karşı oldukça hassas olan bitkinin kış aylarında 20-30 günde bir sulanması gerekir. İçerisinde barındırdığı su miktarı ile fazla sulama gerektirmeyen çiçek evlerde en rahat yetiştirilen bitkiler arasında bulunur. Bahçe ortamında ve saksıda yetişen bitki, direkt güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Güneş ışığı altında sararma ihtimali artan çiçek, bunun yerine aydınlık veya yarı aydınlık ortamlara yerleştirilmelidir. Böyle ortamlarda daha yeşil ve güzel görünebilir. Fazla sulandığı zaman çürüyebilen bitki, sadece yapraklarının ıslatılmasıyla bile su ihtiyacını giderebilir.

Sukulent nasıl ekilir?

Radyasyon toplama özelliği de bulunan bitki, evlerde hoş bir estetik yaratır. Sukulent ekimi kolaylıkla yapılabilir. Bitkinin boyutuna uygun olarak seçilen bir saksı toprakla doldurulur ve sukulent saksıya yerleştirilir. Bitkinin hava alması durumunda formu bozulacağı için bütün alanların toprakla doldurulması önem taşır. İri taneli ve geçirgenliği yüksek çakıllı topraklar bitkinin iyi şekilde yetişmesi için idealdir. İki haftada kök salan sukulent, haftada bir kez az miktarda sulanarak gelişimini sürdürür. 16-18 derecelik bir alanda parlak bir ortama yerleştirilmesi gereken bitki, türüne göre çiçek açarak güzel bir kompozisyon oluşturur.

Sukulent nasıl çoğaltılır?

Sukulentler pek çok yöntemle çoğaltılabilir. Yapraklar, tohumlar veya kökleri ayırma gibi yöntemlerle çoğaltılabilen bitki, rahatlıkla yeniden filizlenmeye başlar. Tohum yöntemi ile çoğaltılan sukulent için kış sonu uygundur. Kökten ayırma yöntemi ise ilkbahar aylarında ve oda sıcaklığında bir ortamda gerçekleştirilebilir.

Yaprak yönteminde ise sağlam bir yaprağı gövdeden alarak toprağın üzerine bırakmak yeterlidir. Altı delik saksılarda ya da çakıl taşlı cam fanuslarda yetiştirilmesi gereken bitki türü; isteğe göre yosun, taş, ponza ve ağaç kabukları ile süslenerek oldukça şık bir dekorasyon parçası haline getirilebilir. Bitkinin toprağının üzerine konulan volkanik taşlar nem artışını azaltarak yapraklarda mantar oluşumunun önüne geçer.

Okunma 35568 kez Son Düzenlenme Perşembe, 10 Mayıs 2018 16:13